Aż 6 substancji czynnych znika z rynku!

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Unii Europejskiej kilka ważnych substancji czynnych zostaje wycofanych z obrotu. Sprawdź, które z nich znajdują się na liście.

Makozeb wchodzi w skład fungicydów wykorzystywanych głównie do zwalczania patogenów w uprawach warzywniczych, rolniczych i sadowniczych.
Środki zawierające mankozeb mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 31 października 2021 r., a wykorzystane do 30 listopada tego roku.

Tiofanat metylu to również składowa wielu środków grzybobójczych. Zarejestrowany do użycia m.in. w zbożach, soi, rzepaku. Tiofanat metylu można zakupić do dnia 31 sierpnia 2021, a zapasy należy wykorzystać z dniem 19 października bieżącego roku.

Zakaz stosowania dotyczy także beta–cyflutryny. Produkty z tą substancją czynną będą dostępne w sprzedaży do 30 maja 2021 roku. Środki należy zużyć do 20 lipca 2021 roku. Beta–cyflutryn wchodzi w skład insektycydów używanych w ochronie upraw rolniczych i sadowniczych.
 

Wycofanie tej substancji aktywnej to kolejne utrudnienie dla producentów rzepaku. Przypominamy, że w ubiegłym roku zostały wycofane bardzo popularne substancje w ochronie tego gatunku: chloropyryfos oraz tiachlopryd. Obecnie ochrona rzepaku wymaga bardzo przemyślanego podejścia, szczególnie podczas wyboru preparatów do ochrony insektycydowej, rotacji substancji aktywnych i ich mechanizmów działania, tak aby uniknąć odporności u szkodników na substancje, które pozostały.

Co z herbicydami? Stosowany, do ochrony kukurydzy czy cebuli, bromoksynil można zakupić do 31 lipca 2021, a zużyć do 17 września 2021.
 

Do 15 sierpnia 2021r. w sprzedaży będzie dostępny benalaksyl. Wycofana substancja jest bazą do fungicydów wykorzystywanych w ochronie ziemniaka. Środki należy ostatecznie zużyć do 5 października br.

Epoksykonazol będzie można nabyć tylko do 1 marca 2021, a zapasy zużyć do 1 marca 2022r. Wycofane substancji odczują głównie plantatorzy zbóż i buraka, ponieważ stanowił on bazę wielu programów ochronnych przed chorobami ww. upraw.

Przed producentami rolnymi pojawia się nowe wyzwanie, jakie kompleksowe technologie zastosować w swojej uprawie, aby zapewnić roślinom skuteczną ochronę.
 

Źródło:https://www.gov.pl/web/rolnictwo/komunikat---nowe-terminy-na-sprzedaz-i-stosowanie-srodkow