Gdy liczy się czas – wkracza Magnolia

Soja to gatunek, który zdobywa coraz większą popularność – nie tylko z uwagi na wartościowe nasiona, ale także ze względu na korzyści dla stanowiska. Odmiany soi są już coraz lepiej dostosowane do panujących w kraju warunków, również do rejonów o najkrótszym okresie wegetacji.
 

Przykładem takiej odmiany jest Magnolia PZO od IGP Polska. Została ona zarejestrowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w 2021 roku w grupie odmian wczesnych i bardzo wczesnych. Warto zwrócić uwagę na bardzo korzystną korelację wczesności z potencjałem plonowania. W ciągu dwulecia doświadczeń rejestrowych, Magnolia osiągała czołowy średni plon nasion (II miejsce w grupie) na poziomie 104 i 110 % wzorca, zaś w rejonie centralnym uplasowała się na I miejscu!
 

W przypadku Magnolii PZO znaczenie ma nie tylko wysokość plonu, ale także jego jakość. Nasiona tej odmiany posiadają zawartość białka na bardzo dobrym poziomie (ok. 38,5 % sm, wg COBORU). Rośliny są niskie lub średniej wysokości i cechuje je wysoka odporność na pękanie strąków. Niekwestionowana zaleta odmiany to wysokie osadzenie (ok. 11,3 cm), co ułatwia zbiór całego plonu. Średni czas, jaki rośliny potrzebują od siewu do dojrzałości żniwnej, to 130-135 dni. Magnolia PZO jest to więc odmiana, którą z powodzeniem możemy uprawiać w rejonie północnym bez obaw, że rośliny nie dojrzeją.